Ostali sportovi

Štuhec svjetska prvakinja u spustu, Vonn se oprostila od skijanja

Off 28
Lindsey Vonn se bronzanom medaljom oprostila od skijanja.
Američka skijašica Lindsey Vonn osvojila je bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju u Areu u Švedskoj. To joj je, ujedno, bila i posljednja utrka u profesionalnoj karijeri, javlja Anadolija.

Prvo mjesto je pripalo Slovenki Ilki Štuhec, koja se spustila za 1:01:74, čime je odbranila titulu prvakinje u spustu. Srebrenu medalju osvojila je Corinne Suter iz Švicarske, koja je za pobjednicom zaostala 23 stotinke.

Vonn, koja se na okončanje karijere odlučila nakon niza povreda, kroz cilj je prošla u vremenu od 1:02.23.

“Ovo je sve što sam željela danas. Moram da priznam da sam bila malo nervozna, vjerovatno i najnervoznija u životu. Željela sam ovako da žavršim karijeru”, rekla je Vonn nakon utrke.

Tridesetčetverogodišnja skijašica, jedna je od najuspješnijih kada je riječ o aplskom skijanju. Do sada je na svjetskim prvenstvima osvojila osam medalja, od čega dvije zlatne, tri srebrene i tri bronzane.

“Hvala ti, Lindsey. Zvijezda zauvijek”, pisalo je na jednom transparentu pored staze u Areu.

Vonn je osvojila i tri olimpijske medalje – zlato i bronzu u Vancouveru 2010. i bronzu u Pyeongchangu 2018. godine.

Amerikanka je do sada pobijedila 82 puta u utrkama svjetskog kupa, a osvojila je i 20 kristalnih globusa. Fenomenalna skijašica nije uspjela oboriti rekord Šveđanina Ingemara Stenmarka, koji je ostvario 86 pobjeda.