Nogomet

Azijski kup: Pobjede Japana i Uzbekistana

Off 19
Nogometaši Japana i Uzbekistana upisali su pobjede u susretima prvog kola F grupe azijskog prvenstva koje se održava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Japan je u Abu Dhabiju poslije preokreta pobijedio Turkmenistan sa 3-2, dok je Uzbekistan u Sharjahu savladao Oman sa 2-1.

Turkmenistan, koji se nalazi na 127. mjestu FIFA-ine liste, propisno je namučio favorizirane Japance. Turkmenistanci su poveli u 26. minuti golom Arslanmjrata Amanowa i držali su vodstvo do kraja poluvremena. U nastavku susreta Japan je okrenuo rezultat s tri gola u nizu, a strijelci su bili Yuya Osako (56, 60), te Ritsu Doan (71). Ahmet Atajev je u 79. minuti smanjio iz kaznenog udarca, ali Japan je u preostalom vremenu uspio odbraniti pogodak prednosti.

U drugom susretu ove grupe Uzbekistan je bio bolji od Omana pobijedivši sa 2-1. Golove za Uzbekistan, kojeg vodi Argentinac Hector Cuper, postigli su Odil Ahmedov (34) i Eldor Šomurodov (85), dok je za Oman pogodio Muhsen Al Ghassani (72). Uzbekistan je u posljednjim trenucima susreta ostao s deset igrača nakon što je isključen Jegor Krimec.

U drugom kolu 13. januara sastaju se Oman i Japan, te Uzbekistan i Turkmenistan.