Nogomet

Atletico Madrid osvojio Evropsku ligu

Off 291
Fudbaleri Atletiko Madrida (Atletico Madrid) pobjednici su Evropske lige nakon što su u finalnom susretu u francuskom Lionu (Lyon) savladali ekipu Olimpika iz Marseja (Olympique Marseille) sa 3:0.

Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Francuz Antoan Grizman (Antoine Griezmann) koji je pogađao u 21. i 49. minuti, a gol je postigao i Gabi u 89.

Atletiko je poveo u 21. minuti nakon velike greške francuske odbrane. Mandanda je s gola nespretno dodao Zambi Anguisi, kojem se lopta odbila od noge do Gabija, a on asistira Grizmanu. Za francuskog napadača to je bio lagan poklon za vodstvo Atletika od 1:0.

Fudbaleri Marseja su doživjeli novi udarac u 31. minuti kada im se povrijedio najbolji igrač Dimitri Paje (Payet). Atletiko je udvostručio prednost u 49. minuti kada je Grizman nakon sjajnog Kokeovog proigravanja pogodio za 2:0.

Titulu za Madriđane ovjerio je Gabi u 89. minuti. Najbliže golu Marsej je bio u 81. minuti kada je Kostas Mitroglu pogodio stativu.

Atletiko je u svom trećem finalu Evropske lige osvojio treći naslov nakon što su podizali pehar 2010. i 2012. godine, te sada imaju stopostotan učinak u završnicama drugog po jačini evropskog fudbalskog takmičenja.

Upravo je Atletiko prvi klub koji je osvojio Evropsku ligu koja je u sezoni 2009/2010. naslijedila Kup UEFA. U finalu u Hamburgu madridski tim je nakon produžetaka pobijedio Fulem (Fulham) sa 2:1.

Prvi trofej EL sa trenerom Dijegom (Diego) Simeoneom Madriđani su osvojili prije šest godina kada su u Bukureštu pobijedili sunarodnjake Atletik (Athletic) Bilbao sa 3:0.

Marseju je ovo bilo treće finale Kupa UEFA i Evropske lige i treći poraz. U finalu Kupa UEFA 1999. Francuzi su izgubili od Parme (0:3), dok su 2004. u finalu Evropske lige poraženi od Valensije (Valencia) sa 0:2.