Rukomet

BiH poražena od Bjelorusije, odluka o plasmanu na EURO u posljednjem kolu

Off 396

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u tuzlanskom Mejdanu od Bjelorusije sa 31:25 u utakmici petog kola grupe 5 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine. Bh. rukometaši su propustili šansu da pobjedom večeras izbore plasman na završni turnir, pa će o putniku na EURO odlučivati posljednje kolo i utakmica protiv Češke, kao i rasplet u drugim kvalifikacijskim grupama.

Bjelorusija je tokom cijelog meča bila bolji rival. Veliku prednost gosti su ostvarili već u prvom poluvremenu koje su riješili u svoju korist rezultatom 17:12.

Čvrstom igrom u odbrani i efikasnim napadom gosti su nastavili i u drugom dijelu ne dozvolivši ni jednog trenutka našim rukometašima da ugroze ubjedljivo vodstvo.

Bjelorusiju su su do pobjede predvodili Kuleš i Šilovič sa po sedam golova, dok je u bh. timu najefikasniji bio kapiten Mirsad Terzić sa šest golova.

Na tabeli grupe 5 vodi Češka sa 8 bodova, Bjelorusija ima 6, koliko ima i trećeplasirana BiH, dok je Finska bez bodova.

Češka se današnjom pobjedom u gostima nad Finskom 26:24 plasirala na Evropsko prvenstvo, a drugi putnik na EURO iz grupe 5 bit će poznat nakon posljednjeg kola koje se igra 16. juna, kada BiH gostuje Češkoj u Ostravi, a Bjelorusija dočekuje Finsku.

U slučaju da BiH završi na trećem mjestu, najvjerovatnije će izboriti svoje prvo Evropsko prvenstvo, i to kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe u kvalifikacijama. Naša reprezentacija trenutno vodi na listi najboljih trećeplasiranih selekcija sa šest bodova, odnosno tri pobjede i dva poraza.

BiH – Bjelorusija 25:31 (12:17)

BiH: B. Burić (9 odbrana), Grahovac, S. Burić 4, Hamidović 1, Haseljić 4, Herceg 1, Karačić 1, Malinović 2, Mandić 1, Ovčina 1, Panić 2, Perić, Prce 1, Predragović, Terzić 6, Toromanović 1. Selektor: Bilal Šuman.

Bjelorusija: Saldacenka (8 odbrana), Kišou (2 odbrane), Baranau, Bohan, Brouka, Gajdučenko, Karalek 5, Karvacki, Kulak 1, Kuleš 7, Lukjančuk 1, Nikulenkau 2, Puhouski 4, Šilovič 7, Vailupau 1, Jurinok 3. Selektor: Jurij Ševcov.

Rezultati by SofaScore

Tok utakmice BiH – Bjelorusija:

• Kraj utakmice – BiH – Bjelorusija 25:31
  • Haseljić dolazi do četvrtog gola na utakmici – 24:31.
  • Saldacenka brani, Šilovič postiže sedmi gol za Bjelorusiju za već sad nedostižnih 23:31, pet minuta prije kraja.
  • Terzić nas sa sedmercima drži u igri, 22:28 u 50. minuti.
  • U 46. minuti Bjelorusi odlaze na šest golova prednosti – 26:20. Sve manje nade da će se večeras u Tuzli slaviti odlazak na EURO.
  • Kuleš nezaustavljiv, njegov šesti gol vraća Bjeloruse na plus pet.
  • Kapiten Mirsad Terzić ponovo siguran sa sedam metara, BiH u 39. minuti ima zaostatak od četiri gola.
  • Ovčina iz kontranapada vraća nadu za 17:21.
  • Igra se gol za gol, Bjelorusija iz brzog centra vraća na pet razlike (16:21)
  • Četvrti gol Terzića – 15:19
  • 32′: Terzić pogodio nakon sedmerca za 14:18, treba nam dobra odbrana u narednim minutama.
  • Počelo je drugo poluvrijeme u “Mejdanu”. Bh. rukometaši traže pobjedu ili remi za historijski plasman na EURO.

• Na kraju prvog poluvremena rezultat je 17:12 za Bjelorusiju
  • Bh. odbrana nema rješenje za Šiloviča koji pogađa za pet golova prednosti Bjelorusije.
  • Gosti koriste sve greške naše odbrane, Šilovič dolazi do svog četvrtog gola – 11:15
  • U 26. minuti Bjelorusi ponovo idu na tri razlike, 13:10.
  •  Mirsad Terzić siguran sa sedmerca, ali na drugoj strani uzvraća Jurinok.
  • Gosti su iskoristili dva uzastopna napada, 11:9 za Bjelorusiju i novi gol Šiloviča.
  • 21′: Velika borba u “Mejdanu”, “Zmajevi” igraju sve bolje u odbrani.
  • Senjamin Burić pogađa za poravnanje 8:8, povratak naših rukometaša primorao selektora Bjelorusije na time-out.
  • 17′: Prva odbrana Benjamina Burića, trebaju nam njegove odbrane. S druge strane, Nikola Prce nije iskoristio sedmerac.
  • Raspoloženi Haseljić postiže drugi gol i smanjuje na 6:8.
  • Gosti održavaju prednost od tri gola – 8:5 za goste na sredini 1. poluvremena, dvije minute za Senjamina Burića.

• Problemi u odbrani našeg tima, Šuman zove time-out.
  • “Zmajevi” u prvih 8 minuta postigli samo dva pogotka, četiri gola prednosti za Bjeloruse.
  • 8′: Na semaforu dugo stoji 5:2 za goste.
  • 6′: Bjelorusija nakon brze serije golova dolazi do prednosti 5:2.
  • Počeo je susret u punom “Mejdanu”, BiH povela već u 1. minuti, prvi je pogodio Haseljić.
  • U toku je intoniranje himni Bosne i Hercegovine i Bjelorusije.