fbpx
Nogomet

BiH nakon preokreta poražena od Italije

Off 432

Fudbalska reprezentacija BiH poražena je u Torinu od Italije sa 2:1 u utakmici 4. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine. BiH je povela pogotkom Edina Džeke u 33. minuti, ali su Italijani uspjeli doći do preokreta golovima Insignea u 49. i Verrattija u 86. minuti.

Bh. fudbaleri su odigrali odlično prvo poluvrijeme na “Allianz” stadionu stvorivši veliki broj prilika protiv favoriziranog domaćina.

BiH je prvi put zaprijetila u 18. minuti kada Višća nije iskoristio stopostotnu šansu nakon asistencije Džeke. Uslijedio je pokušaj Todorovića sa oko 25 metara, ali je italijanski golman Sirigu bio siguran.

“Zmajevi” su dominirali na terenu sredinom prvog poluvremena, a Bešićev šut u 26. minuti je otišao tik pored lijeve stative domaćeg čuvara mreže.

Sjajnu igru u prvom poluvremenu BiH je krunisala golom Edina Džeke u 33. minuti. Džeko je ujedno prekinuo niz Italije od čak šest utakmica bez primljenog pogotka.

Izabranici Roberta Prosinečkog su hrabrim i agresivnim nastupom potpuno iznenadili “Azzurre” i na odmor otišli sa prednošću 1:0.

Italijani su došli do izjednačenja na početku drugog poluvremena, spektakularnim golom Lorenza Insignea u 49. minuti kada je nakon kornera fenomenalno uhvatio volej udarac na ivici šesnaesterca.

U 53. minuti vidjeli smo novu veliku šansu našeg tima. Džeko je centrirao, Ćivić šutirao, ali je odbrana Italije intervenisala u posljednji trenutak. Naši fudbaleri su potom stvorili niz izglednih prilika preko Sarića, Višće i Džeke, ali su se domaći nekako uspjeli odbraniti.

Nakon velikog pritiska BiH, Italijani su sredinom drugog dijela uspostavili ravnotežu pokušavajući uglavnom iz prekida, a naročito su bili opasni poslije kornera.

Fudbaleri Roberta Mancinija osjetili su pad u igri bh. tima što je iskoristio Marco Verratti koji je na asistenciju Insignea u 86. minuti pogodio za 2:1, te Italiji donio nova tri boda.

U ostalim susretima grupe “J” Grčka je pred svojim navijačima u Atini poražena od Armenije 2:3, dok su Finci u Lihtenštajnu slavili pobjedu od 2:0.

Nakon četiri odigrana kola Italija je lider na tabeli sa maksimalnih 12 bodova uz gol-razliku 13:1, Finska je zadržala drugu poziciju sa 9 bodova, Armenci su poslije trijumfa u Atini izbili na treće mjesto sa 6 bodova, dok Grčka i BiH dijele četvrto mjesto sa po 4 boda. Lihtenštajn je na začelju bez bodova.